Categories: Reisisihtkohad

Kuhu minna kalareisile – Norra

Eraldatud selge veega järved, rohked jõed ning lugematud ojad – Norra on tõeline kalastajate paradiis. Sobiva kalastuskoha leiab nii mägedest, metsadest kui ka rahvusparkidest. Tänu sellele, et valikut on nii palju, ei pea muretsema ülerahvastatuse pärast, vaid üksindust saab nautida ka kõige populaarsemal ajal. Norra miinuseks on riigi kõrge elatustase ja seetõttu ka võrdlemisi kallid hinnad, kuid sellest hoolimata saab kalastusreisi lihtsade nippidega rahakotisõbralikumaks muuta.

Seltsis segasem ja odavam

Kuigi kalastamist nähakse kui üksiku hundi tegevust, kes seltskonda ei talu, siis seltskonnal on ka omad eelised. See, et keegi autos sõites kõrval istub, ei tähenda, et peaks ka kalastusvetel kõrvuti seisma. Toreda õhtuse vestluse ning reisiseltsiliste vastu ei ole tõenäoliselt kellelegi midagi. Kaasa võib kutsuda ka sõpru, kes pole kalastusfännid, kuid kes leiavad ehk samas piirkonnas matkamisvõimalusi või tahavad lihtsalt kodust eemale saada. Majutus-, auto- ja söögikulud saab kamba peale ära jagada, nii et sääst rahakotile ja meeldiv seltskond on garanteeritud.

Teiseks võiks oma reisi alustada sõiduki rentimisega Eestist. Igale poole pole vaja lennata lennukiga ning Norra on täpselt ühe paraja sõidu kaugusel. Boonuseks on ka suurem vabadus pakkimisel. Kogu varustuse saab ilma probleemideta kaasa võtta ning pole vaja muretseda, kuidas lennukisse oma õngedega ära mahtuda või kust kohapealt sobiv varustus rentida. Suurema seltskonnaga on hea mõte rentida buss ning bussiga koos järelkäru, et pagasiruumi veelgi suurendada. 

Norras aitab kulusid madalamana hoida ka hotellide vältimine ja selle asemel väikeste kämpingumajakeste eelistamine. Tänu norralaste loodusearmastusele on selliseid majakesi peaaegu igal pool. Väga tihti on olemas ka elementaarsed kokkamisevõimalused, mis tähendab et ei pea iga päev välja sööma minema. Kes aga tahab linnas või linnakeses ööbida ja sealt iga päev kalavetele sõita, siis on ka see variant võimalik. Näiteks Oslos ja Oslo ümbruses tasuks vaadata sellised kohti nagu Gjovic, Land ja Toten.

Õnged pakitud, kuhu aga sõita?

Valikute mitmekesisus võib pea sassi ajada. Tahaks minna igale poole ja võimalikult kauaks aga kus on hea ligipääs, normaalne majutus ning korralik saak? Kui minek on kogenud kaaslastega, saab nende teadmisi ära kasutada. Kui aga kalareis Norra on uus kõikidele reisilistele, ei saa kogemustele loota ning päris huupi pole ka mõtet valida. Seetõttu tasub kaaluda kohaliku giidi palkamist või vähemalt kalaturismi lehega tutvumist (nt www.dintur.no/).

Lehelt saad valida sobiva asukoha ja leida täpselt seltskonna suurusele vastava maja. Majade juurde võivad kuuluda ka fileerimisruumid või külmutusruumid, mis teevad saagi reisikorda seadmise hulga kergemaks. Kuigi on ka kohti, kus võib mureta telgi püsti lüüa ja selles ööbida, siis majutuskoha eeliseks on suurem kalakogus, mida üle piiri võib tuua – majutuskoha paberiga 20 kg fileed inimese kohta, ilma paberita 10 kg fileed inimese kohta.

Sihtkoha valikul mõtle ka soovitud saagile

Ida-Norras, vaid mõned tunnid Oslost, on Hallingdalselva jõgi – 20 kilomeetrit kärestikke, koski ja muidugi rohkelt kalu. Forell, haug, ahven, harjus ning Arktika paalia on mõned võimalikud püügikalad. Ja kuulus Norra lõhe! Muidugi, ära unusta, et Norras kalastamiseks on vaja ka vastavat luba.

Kalastuspiirkonnana on väga tuntud Norra pikim jõgi Glomma ning eriti just selle ülemjooks. Trøndelagi piirkonnas asuvad aga lõherikkad Guala, Orkla ja Namseni jõed. Kes tahavad forelli püüda, siis üheks Euroopa parimaks forellipüügikohaks peetakse Hardangervidda. Rendi majake või pane telk püsti ning hakka aga püüdma. Teine hea püügikoht forelli fännide jaoks asub Hemsedalis. Ühe kalastusloaga on ligipääs neljale jõele ning 18 järvele. Lisaks on Hemsedal ka ideaalseks kohaks, kui tahad teha tutvust lendõngitsemise maailmaga. Kuigi Eestis ei ole see veel üldist populaarsust võitnud, siis lendõnge katsetamiseks on Norra õige koht. 

Kõige eksootilisem on tõenäoliselt suvine kalastusreis Finnmarkvidda platoole. Platoo asub sedavõrd kaugel Põhja-Norras, et suvisel ajal paistab päike 24 tundi! Sinna tasub suund võtta siis, kui huvi pakuvad forell, haug või harjus. Vastupidine eksootika on talvisel ajal, kui saab tegutseda jääkalastamisega ning kui silmailu pakuvad ka üle taeva veiklevad virmalised.

Rendibuss

Comments are closed.