Categories: Reisisihtkohad

Kuhu reisida lastega suvel – Sihtkohad Eesti lähedal

On ütlus, et enne kui lähed Pariisi, käi ära Nuustakul. Kui nüüd Eestile on juba tiir peale tehtud või tahaks lihtsalt teistsugust keskkonda ja kultuuri kogeda, ei pea kohe ka Prantsusmaa poole tormama. Eestil on väga põnevad naaberriigid, kuhu on renditud väikebussiga mugav ja taskukohane reisida. Vaja on ainult teada, kuhu täpsemalt minna.

Alati olemas ehk päevased sõidud Lätti

Lõunanaaber Läti on pikalt olnud üheks esimeseks välisriigi kogemuseks ning see on ka arusaadav. Olenevalt sellest, kust Eestis alustada ja kuhu on soov Lätis minna, siis on nii mitmedki sihtkohad ühepäevase sõidu kaugusel. Hommikul saab kohale minna, päeva jooksul ringi vaadata ning õhtuks jõuab juba tagasi oma koju. Seetõttu ei ole ka keeruline korraldada mitmepäevast reisi, kus iga päev on täidetud vaatamist väärt peatustega ja külastuskohtadega.

Väga palju tegevust on endise Sigulda linna territooriumil. Tänapäevases Siguldas ootavad külastamist Gutmani koobas, mis on ühtlasi ka Baltimaade suurim koobas ning omapärane köisraudtee, mida Eestis ei ole. Vinged Turaidas asuvad keskaegse lossi varemad ei ole väga kaugel ning järgmiseks võib võtta Ungru mõisa. Mitte segi ajada Eestis, Läänemaal asuva Ungru mõisa varemetega. Läti nimekaimu maakeelne nimi on Ungurmuiza ning see on uhke barokkstiilis mõisahoonega ansambel. 

Kui lastele ajaloolised majad huvi ei paku, siis hoopis teine lugu on kindlasti loomade ja loodusega. Ligatne looduspargis loodusrajad on heaks võimaluseks matkata ja uudistada Lätile iseloomulikke loomi, kes elavad sealsetes vabaõhupuurides. Kõik Ligatne loomapargis elavad loomad on kas saanud vigastada või on kodustatud loomade järeltulijad, mistõttu nad ei tule enam iseseisvalt looduses toime. 

Läti reisikesele saab punkti panna Jurmalas. Kas siis jalutades Jurmala rannapromenaadil ning vahepeal end vette kastes või külastades uhket Līvu veeparki, mis on üks Põhja-Euroopa suurimaid. Äsja on avatud ka Ķemeri nõmme rada, kus saab valida 1,4 km pikkuse laudraja ja 3,4 km pikkuse laudraja vahel.

Sutsuke kaugemal ehk Leedu

Kui on oluline päevaga sihtpunkti jõuda aga mitte ilmtingimata samal päeval tagasi sõita, võib vaadata Lätist järgmist riiki – Leedu. Kohe Läti-Leedu piiri lähedal asub Palanga merevaigumuuseum, mis on ka lastele väga huvitavaks tehtud. Palangast vaid pooletunnise sõidu kaugemal asub Klaipeda. Sealses Meremuuseumis on Leedu magevee kalaliikidega akvaarium, pingviinidele koduks olev välibasseiniga akvaarium ning muidugi ka tohutult põnev delfinaarium, kus on lausa kohustuslik ka delfiinide ja merilõvide šõud jälgida. 

Piirkonna viimaseks külastuspunktiks võiks võtta Kura sääre. Pool sellest kuulub Leedule, pool Venemaale. Juba piiri lähedal käimine võib olla omamoodi elamus. Poolsaarel paiknevad ka liivadüünid – hiiglaslikud luited, mis liiguvad tuulte mõjul ning mis on oma teelt lausa külasid tõrjunud. Tõeline eksootika Eestist lühikese sõidu kaugusel. Ja kui Nida on nähtud, võib suuna tagasi Eesti poole võtta. Mälestusi on reisilt juba küllaga!

Läänemere avastamata pärl ehk Ahvenamaa

Ahvenamaa on omapärane saarestik Läänemere rüpes. Kuulub küll Soome koosseisu, kuid saareelanikud tunnevad end lähedasemalt rootslastega. Tänu sellele on seal küllaltki omapärane kultuur ja õhustik. Eestist jõuab Helsingi ja Turu kaudu minnes juba õhtuks Ahvenamaale ning oma autoga liikudes tuleb reis kõige odavam. Aegajalt korraldavad laevafirmad erikruiise ka algusega Tallinnast, nii et kui ei taha Soome kaudu minna, tasub neil silma peal hoida.

Oma asukoha tõttu on Ahvenamaal väga palju merendusega seotut ning seda tutvustatakse õhinal ka väiksematele külastajatele. Ahvenamaa Meremuuseumis saab laevamasti otsa ronida, päris piraadilippu imetleda ning muuseumi maskoti seltsis aaretejahile minna. Mariehamni südames asuv Lilla Holmen on otseses mõttes laste saar: piraadilaev, mänguplatsid, rand ning võimalus tutvuda loomade ja lindudega.

Üheks vaatamisväärsuseks on ka lahe ääres asuv Kastelholmi loss, kus saab piiluda vanadesse kambritesse ja muidugi niisamagi varemeid avastada. Kohe lossi kõrval on Jan Karlsgågeni vabaõhumuuseum ning kõhedust tekitav vanglamuuseum Vita Björn. Kui lapsed juba nii suured, et on ka jalgrattaga sõbraks saanud, võib saarestiku uudistamise ka ratta seljas ette võtta või vähemalt mõned sutsakad rattamatkana planeerida. Juuli viimasel nädalavahetusel peaks aga kindlasti külastama Saltviki, kus toimub iga-aastane viikingite laat. Tegevust jagub igas vanuses pereliikmetele.

Rendibuss

Comments are closed.