Väikebussi rent suusareisiks on üks populaarsemaid põhjuseid, miks Rendibussilt talvel paljud perekonnad väikebusse rendivad. Suusareis lastega nõuab natuke rohkem planeerimist, kui minek sõprade seltskonnaga. Isegi kõige vapramate pisikeste reisisellide jaoks võib autosõit Itaaliasse liiga pikaks osutuda ning kohale jõudes pole enam energiat, et suusatamist nautida. Ja nii mõnedki populaarsed kuurordid võivad osutuda halvaks üllatuseks, kui selgub, et kergemaid radu on nii vähe, et poole päevaga on kõik variandid läbi suusatatud. Millele siis tähelepanu pöörata, et suusareisist perega jääksid vaid parimad mälestused?
Turvaline põhjanaaber
Soome suusakuurordid on Eestile mugavalt lähedal ning just seetõttu võib seal kohata rohkem eestlasi, kui kuskil mujal. Samas on see ka igati loogiline. Selle asemel, et kulutada mitu päeva sõidule, saab kiiresti kohale ning kiiresti tagasi. Ja kuigi Soome ei asu sedavõrd kaugel, on sealsed mäed juba teine lugu, nõlvad pikemad ning lumeolud stabiilsemad.
Helsingist vaid 200km kaugusel asuv Himos on perede seas väga populaarne. Üheks oluliseks põhjuseks on lai mägimajakeste valik ehk suusanõlva läheduses ööbida on võimalik ka siis, kui rahakott ei ole puuga seljas. Boonuseks on seegi, et alla 7 aastased lapsed suusatavad tasuta (va Lumimaassa ala), juhul kui neil on kiiver ning nendega koos suusatab ka täiskasvanu. Lisaks on Himosel mitmeid muid aktiivse tegutsemise võimalusi. Saab kelgutada, sõita tuubirajal, uisutada ning sõita mootorsaani, kelgurakendi või lumesaaniga.
Ka autod võivad rongiga sõita
Ruka kuurort asub juba palju kaugemal põhjas, kuid pikem sõit on aega väärt. Rukas on eraldi lastele mõeldud ala – Rosa & Rudolfi perepark, kus on viis vaiptõstukit, mis on ka kõige väiksemate jaoks mugavalt kasutatavad, lastele mõeldud slaalomrajad, tuubirada, karusell ja mängumaja nendeks hetkedeks, kui külm juba liialt näpistab. Nendele lastele, kes on suusatamise põhioskused juba omandanud, on mõeldud läbi metsa ehitatud Rudolfi seiklusrada. Rada viib mööda põhjapõtrade ning kelgukoerte aedikust, läbi tunneli ja lisaks on seal veel muudki, mida avastada. Nagu Himosel, on ka siin liftide kasutamine alla 6 aastastele lastele tasuta – juhul kui nad kannavad suusakiivrit.
Lisaks Rukale ja Himosele, mis on eestlaste seas väga levinud sihtpunktid, võib avastada vähem tuntud kuurorte. Ylläs asub veelgi kaugemal põhjas kui Ruka, kuid pakub täiesti omapäraseid nõlvu, vaateid ja kogemusi. Sealne mäesuusakeskus koosneb kahest erinevast kuurordist, kuid ligipääs on ühe piletiga: Äkäslompolo ning Ylläsjärvi. Mõlemal poolel on olemas lastehoid, vaiptõstukiga lasteala, karussell ning mänguväljak, kuid mäge ei tasu alahinnata. Seal leiduvad Soome kõige järsemad nõlvad ehk avastamist jätkub ka kogenud suusatajatele. Ylläs pakub ka lastehoidu vähemalt pooleaastastele lastele, kuid selle peab varakult ära broneerima, sest asja viimasele hetkele jättes ei pruugi lastehoius enam kohti olla.
Kaugemal asuvate kuurortide külastamiseks on ka üks väga hea nipp. Lisaks tavalistele rongidele on Soomes olemas autorongid. See tähendab, et Helsingis saab auto rongile parkida ning kuurorti jõudes pole sõiduväsimusest juttugi. Kui pelgad, et enda auto ei ole varustuse mahutamiseks piisavalt suur või tahad rohkem sõpru kaasa võtta, võib juba Eestist väikebussi rentida ja sellega reisi mugavamaks muuta.
Järgmine tase – Rootsi
Väga mugavalt ligipääsetavad on Rootsi kuurordid, millest tuntuimad vast Åre ning Vemdalsskalet. Kellel aga nendes juba käidud või eelistaksid mõnda muud sihtkohta, siis valikut jagab. Sälen on rootslaste endi üks lemmikumaid. Säleni suusakuurordi alla kuulub neli erinevat suusakeskust: Lindvallen, Högfjället, Tandådalen ja Hundfjället. Valiku võib teha sõltuvalt laste vanusest. Lindvallen sobib suuremate lastega peredele, Hundfjället on aga tõeline nooremate laste paradiis: Trollskogeni maagiline seiklusala ning hiiglaslik Trollbäckstorgeti õppeala, mida on vaja ise kogeda, et võlust täielikult aru saada.
Teine populaarne perekeskus on ühtlasi ka Rootsi kõige lõunapoolseim suusakuurort – Idre. Majutuskohad asuvad nõlvadele mugavalt lähedal ning samas on ka Idre spordikeskus, mis aitab suusapuhkust sisetegevusega vahelduda: bowling, basseinid ja mängumaailm. Ja pärast pikka suusapäeva saavad lapsed osaleda ainult neile mõeldud after ski üritusel – tantsupidu Underställeti restoranis.
Olenemata kuurordist on mõned universaalsed põhimõtted, mille järgimine aitab suusareisi edukaks muuta. Lapsed ei jõua reeglina teha täiskasvanutega sama pikki suusapäevi. Tasub juba varakult arvestada sellega, et lisaks suusatamisele peaks planeerima teisi, vaheldust pakkuvaid tegevusi ning mõnel päeval on ehk vaja hommikul puhata ja alles pärastlõunal suusatada. Parim idee oleks lapsed vähemalt üheks päevaks suusakooli panna. Kogenud instruktorite käe all ning eakaaslaste seltsis läheb uute oskuste omandamine kiiresti ning vanemad saavad samal ajal nautida pikemaid ja keerulisemaid radu. Järgmisel päeval on suurematel hea meel rahulikuma päeva üle ja lapsed on elevil, et saavad näidata eelmisel päeval õpitut.