fbpx

Pere või sõpradega välismaale reisides on mugavaks variandiks väikebussi rent. Et reis sujuks muretult, tuleks meeles pidada järgnevaid punkte.

1.    Paberimajandus olgu korras

Kauaoodatud puhkusereis võib juba enne algust läbi saada, kui piiri ületamiseks vajalikud dokumendid on koju jäänud. Esiteks on vaja kaasa võtta sobilik reisidokument. Euroopa Liidus ja Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) liikmesriikides piisab Eesti ID-kaardist. Kaugemale minnes on aga ilmtingimata vaja passi. Jälgima peab seda, et pass kehtiks ka pärast reisi lõppu – olenevalt riigist on nõutav kolm või isegi kuus kuud.

Kui reisidokument olemas, on vaja luba riiki sisenemiseks. Taaskord, Euroopa piiris reisides ei ole vaja muretseda, kuid on riike, kuhu minekuks tuleb eeltööd teha. Kuigi üha rohkemates riikides saab viisat taotleda piiri peal, on endiselt riike, kuhu minekuks peab viisat juba kuu või kauemgi ette taotlema. Mõnikord ei ole Eestis ka vastava riigi saatkonda ja siis peab arvestama postiteenusele kuluva ajaga.

2.    Mälestuste jäädvustamine

Unustamatud mälestused ja kogemused on üks põhjus, miks reisitee ette võetakse. Ja siis tahaks juba mälestused endaga koju kaasa tuua. Tänapäevane tehnoloogia on kvaliteetne ja taskukohane, nii et fantastiliste piltide tegemine on lihtsamast lihtsam. Selleks pole isegi kaamerat vaja, vaid piisab korralikust nutitelefonist. Aktiivsetele puhkajatele on asendamatuks kerge ja vastupidav GoPro kaamera. Nutikas reisisell võtab kodust kaasa ka akupanga või lisaakud. Pole midagi tüütumat, kui avastada keset põnevaimat momenti, et just nüüd on aku lootusetult tühjaks saanud.

3.    Kindlustus igale reisile

Keegi ei lähe reisile mõttega, et ta saab seal vigastada. Mõnikord ei lähe aga kõik plaanipäraselt ning lisaks vaatamisväärsustele peab tutvuma ka sihtkoha arstiteenusega. Isegi kui reisid Euroopa siseselt, on reisikindlustus vajalik. Erinevalt laialtlevinud arvamusest, ei kata Euroopa Ravikindlustuskaart kõiki ravikulusid ja kehtib vaid riiklikes raviasutustes. Juba mõnetunnine EMO külastus võib lääneriikides tähendada tuhandete eurode suurust arvet. Reisikindlustusele kulunud paarkümmend eurot ei ole selle kõrval midagi ning pakub vajalikku meelerahu.

4.    Esmaabikomplekt kohvri nurka

Apteegid on olemas igas riigis, kuid tark reisiline võtab vähemalt esmavajaliku ise kaasa. Plaastrid, puhastusvahend haavade ja kriimustuste tarbeks, söetabletid, allergiaravimid ning muidugi valuvaigistid, mille puhul tead, et need toimivad. Kindlasti peaks kaasas olema igapäevaselt tarvitatavad retseptiravimid.

5.    Turistilõksud ja popid kohad

Selleks, et reisil olles aega säästa, on hea mõte juba enne reisi välja uurida, mida kohapeal teha. Muidugi ei ole vaja kogu puhkuse igat minutit tihedalt täis planeerida, kuid mingi ülevaade võimalustest teeb elu lihtsamaks. Kui ikka pole kunstihuviline, võib Pariisis maailmakuulsa Louvre muuseumi vahele jätta. Selle asemel, et teha kõike, mis on „populaarne“ ning „peab nägema“ nimekirjades, vali asjad, millest oled reaalselt huvitatud. Teiste arvamusi ja kogemusi leiab blogidest ning reisiselle koondavatelt Trip.ee ja Tripadvisor.com lehtedelt.

6.    Kaardid, aadressid ja asukohad

Nutimaailmaga harjunult unustame, et igal pool ei ole kvaliteetne levi kättesaadav. Alati võib kotti pista paberkaardi, kuid kui reis kulgeb läbi mitme riigi, kasvab paberipatakas metsiku kiirusega. Ruumisäästvaks ideeks on Googlest sihtkohtade offline kaartide allalaadimine. Google MyMaps funktsiooniga saab kaardile tekitada kõik vajalikud kihid: öömajad, vaatamisväärsused, restoranid, infopunktid, matkarajad jms. Teised offline lahendusi pakkuvad kaardirakendused on näiteks HERE Maps ja OsmAnd.

7.     Paki nii palju kui vaja, nii vähe kui võimalik

Viie „võib-olla kannaksin“ kleidi asemel vali välja üks lemmik. Kui lähed matkareisile, piisab tõenäoliselt ühest paarist korralikest matkasaabastest ja ühest paarist kergematest saabastest. Kontsakingad, plätud ja muud kohvris ruumi võtvad asjad võib rahulikult koju jätta. Üldiselt tasub riietest eelistada neid, mis on mitmeti kasutatavad.

Ja kohvrit pakkides ära unusta jätta ruumi suveniiridele! Kindlasti tahaksid sõpradele või perele midagi kingituseks tuua aga kui kohver on täis riideid, mida puhkuse ajal isegi välja ei võtnud, ei mahu sinna midagi liigset.

8.    Puhkus on mõeldud puhkamiseks

Selleks, et tööprobleemid ei hakkaks segama kauaoodatud puhkust, on mõttekas oma töökohustused kas ette planeerida või kolleegidele delegeerida. Interneti kaudu on küll lihtne koosolekutel osaleda ja 24/7 kättesaadav olla, ent see ei luba võtta puhkusest maksimumi. Juhenda töökaaslasi juba enne lahkumist: tutvusta materjale, koosta kirjalikud juhendid eri olukordadeks ning jaga kontakte, kelle poole vajadusel pöörduda. Enda töötelefon jäta aga koju ning töömeilile seadista automaatne vastamine.

+37256455199