fbpx

Võrreldes nii mõnegi teise maailmajaoga, on Euroopa võrdlemisi pisike. Piisab mõnest tunnist, et ühest väiksemast riigist läbi sõita. See lubab kogeda erinevaid kultuure ka siis, kui reisi pikkuseks on maksimaalselt paar nädalat. Variante kuhu minna, on muidugi piisavalt, aga parim variant transpordiks on renditud väikebuss.

Lauskmaalt mägedesse ehk ringsõit Alpides

Mägedes sõitmine on närvekõditav, kuid Alpid pakuvad unustamatuid vaateid. Bussireisi võib alustada Šveitsist, uhke vanalinnaga Zürichist ning suunduda edasi riigi pealinna, Berni, poole. Pisut rohkem lõuna poole liikudes on võimalus nautida rongisõitu Euroopa katusele ehk Jungfaujochi, kuid külaskäiku väärib ka Grindelwaldi küla, mille lähedal asub Gletscherschluchti liustik. 

Šveitsist Austria poole saab sõita läbi Liechtensteini. Mägede vahel asuv vürstiriik, kus hea õnne korral võib kohata ka jalutuskäiku tegevat printsi. Liechtensteinist tulles jääb Austrias tee peale omanäoline Rankweili basiilika ning suures osas keskaegsena säilinud Feldkirch.Seejärel saab aga mööda mägiteid ja orge edasi ida poole sõita, sihtpunktiks piltilus Zell am See ning Hallstat.

Zell am Seest lõuna poole jääb maist novembrini avatud Großglockneri kõrgalpitee – 49km pikkune teelõik, mis ületab 2504 meetri kõrgusele ronides Kõrg-Tauerni aheliku. Siksakilisel teel saab peatuda vaateplatvormidel, võtta ette väiksemaid matku või külastada mägionne. 

NB! Šveitsi ja Austria kiirteedel sõites on kohustuslik vinjeti olemasolu, mida saab osta piiripunktidest ja bensiinijaamadest.

Berliinist Pariisi – boheemlaste pesast luksuse tippu

Alustades Euroopa loomingulisest pealinnast Berliinist, võib teha põike Dresdenisse. Linn, mis Teise maailmasõja pommitamises peaaegu täielikult hävitati, on nüüdseks suures osas taastatud. Järgmine peatus Nürnberg, millel oli oluline roll Püha Rooma riigi ajal ning kus asub riigi suurim Saksamaa kultuuri ja kunsti tutvustav muuseum. Kui ületada Reini jõgi, jõuab Rheingau veinipiirkonda, kust on pärit kuulus Rieslingi vein. Saksamaa vanim linn, Trier, asub peaaegu piiri peal ning seal on näha nii rooma-aegseid mälestisi kui mitmeid UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvaid ehitisi.

Enne Prantsusmaale tormamist ootab veel Luksemburgi Suurhertsogiriik. Väikesesse riiki on mahtunud imetlusväärselt suur number losse ning ühest lossist teiseni sõites jõuabki tasapisi Prantsusmaale. Šampanjatootmispiirkonna keskuses Reimsis saab tutvuda jumalate joogiga, imetleda Porte Marsi triumfikaart ning pisut põhja poole liikudes tasub külastada Laoni katedraali, mis on suurepärane näide gooti arhitektuuristiilist. Järgmiseks peatuseks ongi juba Tulede Linn!

Päikseline Hispaania kutsub külla

Päikese- ja soojaarmastajad peaksid kindlasti piiluma lõuna poole, kus saab teha mõnusa risti-rästi reisi väikebussiga läbi Hispaania põhjaosa. Bilbao lähedal olevates külades on mõned maailma parimad surfirannad. Läbi Püreneede saab sõita Pamplonasse, kus juulikuus leiab aset kuulus San Fermini festival ja härjajooksud. Adrenaliinifännid võivad jooksul ise osaleda, kes aga sellist närvikõdi ei soovi, võib võtta pealtvaataja rolli.

Kuna pealinn Madrid võib oma särtsaka liiklusega reisilisele parajat peavalu valmistada, võib selle asemel nimekirja lisada Hispaania vanima ülikoolilinna, Salamanca, ja Picos de Europa kaudu tagasi rannikule sõitmise. Barcelona poole suundudes saab tutvuda Hispaania kirdenurgaga, mis on jäänud vaeslapse rolli. Ja tagasiteel ei ole paha mõte sõita läbi Andorra. Mägine väikeriik, kuhu talviti kogunevad mäesuusafännid ja suviti matkasellid.

Idas on rohkem kui arvata oskad

Rumeenia ja Bulgaaria on tuntud odava rannapuhkuse poolest. Kui aga Musta mere soojadel liivadel peesitamisest küllalt saab, võiks tagasitee huvitavamaks teha ning ette võtta väheuuritud raja: Rumeenia pealinnast Bukarestist Austria pealinna Viini. Sõit võtab minimaalselt nädala, kuid tehes pikemaid vahepeatuseid, võib reisi venitada pooleteise nädalani.

Tee viib läbi Karpaatide Transilvaaniasse, kus on peaaegu kohustuslik peatuda Brani lossis – väidetavalt kuulsa krahv Draakula koduloss. Järgmiseks ootab Top Geari saatejuhilt Jeremy Clarksonilt maailma parima tee tiitli pälvinud Transfagarasani maantee. 90km jagu tunneleid, viadukte, sildu ja kurve teevad selle tõeliselt huvitavaks kogemuseks ka neile, kes varemgi mägiteedel sõitnud.

Pärast Timisoara arhitektuuriga tutvumist saab mööda väiksemaid teid Budapesti suunas kulgeda. Ungari pealinnas võiks peatuda vähemalt paar päeva, enne kui võtta suund Slovakkia pealinna Bratislava poole, mis on Viinist vaid tunniajase sõidu kaugusel! Viini lossid, ooperid ning muidugi kohvipoed kuulsa šokolaadikoogi viiluga ootavad.

Romantikute tee Euroopa südames

Kõige lihtsam variant romantikute teeni jõudmiseks, on sõita praamiga Lätist Saksamaale ja sealt mööda kiirteedevõrku Würzburgi. Praamisõit ei võta kuigi palju kauem kui läbi Baltimaade ja Poola kulgemine, kuid pakub puhkusevõimalust ka autojuhile. Üheotsa praamipilet jääb alla 180 euro. 

Würzburg on 350km pikkuse romantilise tee üheks alguspunktiks. Keskajal oli tee peamiseks kaubandusteeks kesk-Saksamaa ja Baierimaa vahel. Tänapäeval viib see reisiselli aga läbi maaliliste külakeste ja linnakeste: Nördlingen, Landsberg, Augsburg, Rothenburg ob der Tauber. Teele jääb ka rohkelt losse, kuid kõige tuntum on romantilise tee lõpus Füssenis asuv Neuschwansteini muinasjutuloss. Füssenist vaid tunniajase sõidu kaugusele jäävad Saksamaa kõrgeim tipp Zugspitse ning Baierimaa keskus München. 

+37256455199