fbpx

Ukraina suureks eeliseks on looduse vaheldusrikkus. Idas on Ida-Karpaatide mäestik, riigi lõunaosa ulatub aga Musta mere kaldale. Maalilisi maastikuvaateid jagub aga ka mujale ning just seetõttu tasub reis ette võtta mitte lennukiga, vaid autoga. Autoga reisimine pakub vabadust teha peatusi just siis, kui soovid, ning avastada ka väiksemaid kohti, millest lennukiga lihtsalt üle lendad.

Eelarve:

  • minibussi rent üheksale inimesele nädalaks ajaks 7×67€ = 469 € + kütuse ligikaudne kulu 3200km läbimisel 291,2 €. Kogukulu 760,2 ehk inimese kohta 84,5 €
  • majutus 6 ööd x 18 € = 108 €
  • vaatamisväärsused umbes 30€ 
  • söögikulu 7 päeva x 9 € = 63 €
  • taskuraha muudeks kulutusteks = 50 €

Kogukulu inimese kohta: 335 eurot

Esimene Ukraina linn

Kõige kiirem viis Ukrainasse jõuda, on läbi Valgevene ning õnneks on riigi läbimine tunduvalt lihtsamaks muutunud. Ühe päevaga Ukrainasse sõitmine võib küll natuke liialt olla, nii et öömaja Leedus või Valgevenes on igati sobilik. Teisel reisipäeval jõuab aga Ukrainasse ning esimene linn, kus pikem peatus teha, on Tšernigiv. Tegu on ühe Kiievi-Venemaa vanima linnaga, esmamainimine juba 907. aastal.

Linna peaväljak jagab nime Moskva Punase väljakuga, kuid on märkimisväärselt väiksem, ent sama ilus ja uhke. Kohe väljaku kõrval asub park, kus saab tutvuda mitmete erinevate kirikutega. Neist kõige tähelepanuväärsem on 12. sajandist pärit Boryso-Hlibsky katedraal. Teiseks tähtsaks vaatamisväärsuseks on Püha Kolmainu katedraal, mille 58m kõrgusest kellatornist avaneb ilus vaade kogu linna panoraamile. 

Ja nagu pealinnas, leiab ka Tšernigivist munkade poolt kasutusele võetud koopad (1 euro), kus on 315 meetri jagu käike, kabelid ning galeriid. Erinevalt Kiievi koopakäikudest on Tšernigivi käigud vähem tuntud ja seetõttu ei pea ka rahvamassides trügima.

Kolmas ja neljas päev uhkes Kiievis

Kiiev on kindlasti üks kauneimaid ja omapärasemaid linnu, mida külastada. Linnapildis annavad värvi rohked kirikud ja kloostrid ning uhke barokne arhitektuur. Sofia katedraal (7,50 eurot) ning selle juurde kuuluvad kloostrihooned on täiesti põhjendatult UNESCO maailmapärandi nimistus. Samasse nimistusse on jõudnud ka Kiievi-Petšerski lavra ehk õigeusklik suurklooster Dnepri jõe kaldal. Lavras on külastamiseks avatud Ukraina ajalooliste aarete, raamatu- ja trüki ning kunstimuuseum ning muidugi kitsad ja kõhedust tekitavad mungakoopad (3 eurot).

Kes tahab kaeda natuke modernsemat muuseumit, siis ekspresident Viktor Janukovitši villa ehk Mezhyhirya Residence on muudetud korruptsioonimuuseumiks. Villa territoorium koos kõrvalhoonetega on sedavõrd suur, et seal saab vabalt terve päeva veeta. Lisaks piknikupidamisele ja villaga tutvumisele on seal mini loomaaed, kunstjärved, vanade autode kollektsioon ning isegi uhke laev. Sissepääs alale maksab 4,50 eurot, ent kui soov on ka villat seespoolt uudistada, on selleks vaja broneerida ekskursioon (18,80 eurot).

Üleüldiselt on Kiiev väga jalakäijasõbralik sihtpunkt. Stalinistliku ampiiri stiilis ehitatud peatänav Hreštšatõk, alumist ja ülemist linna ühendav Andrijivskõi uzviz ning ostutänav Khreshchatyku on vaid mõned näited tänavatest, mis end avastama kutsuvad. Kui aga linnamelust küllalt, siis teistsugune looduslähedane elamus tuleb botaanikaaiast (2,63 eurot), kus on Euraasia floora üks suurimaid kollektsioone. Toidukraami soetamiseks tasub aga minna Bessaraabia turule. Juugendstiilis ehitis on üks väheseid sedavõrd kaua tegutsenud kaetud turge. Ja muidugi, ära unusta et turul võib kauba hinna üle ka tingida, et rahakott rõõmsana hoida.

Viiendaks päevaks midagi omamoodi – Rivne ja Lviv

Pärast kahte päeva Kiievis on aeg edasi liikuda, sihtpunktiks Rivne. Linn, mis tõenäoliselt Ukrainat tutvustavatesse reisiraamatutesse ei jõua, ent kus on siiski piisavalt parke, turge ning väikeseid kohvikuid. Rivnest lahkudes võiks peatuse teha ka armastuse tunnelis. Romantilise nime taga on Klevani külje all paiknev rohtunud raudteelõik, millest on tehtud miljoneid pilte. Legend väidab, et kui seal oma armastatuga käsikäes kõndida, jätkub armastust kogu ülejäänud eluks.

Kui Kiiev on Ukraina ametlik pealinn, siis Lviv võiks olla Ukraina kultuuri pealinn. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv vanalinn, rohkelt kitsaid munakivitänavaid ning ainult jalakäijatele mõeldud väljakud. Lvivis võib rahulikult veeta mitu päeva või isegi mitu nädalat, kuid hea ülevaate saab ka päevaga. Kas teadsid, et Euroopale kohvikukultuuri ja kohvijoomist tutvustanud mees oli pärit just Lvivist? Võimalik, et just tänu sellele on linnas rohkelt erinevaid kohvikuid: Ukraina metsavendade punkri kujundusega kohvikust sadomaso stiilis kohvikuni. Kindlasti peab sammud seadma käsitööšokolaadikohvikusse, mis laiub mitme korruse peal ning mida armastavad ühtviisi nii kohalikud kui külalised.

Kuues päev – aeg kojusõiduks energiat koguda

Kuuenda reisipäeva hommikul jääb ka Lviv selja taha ning ees ootab Truskavets, mis on kuulus oma ravitoimeliste mineraalveeallikate poolest. Pole midagi paremat, kui teha seal reisi lõpetuseks peatus ja enne kojusõitu energiat koguda. Kolmeteistkümnest mineraalveeallikast on kõige tuntum Naftusja. Kui ei taha aga Truskavetsis ööbida, vaid on soov Poola poole edasi liikuda, võiks vähemalt peatuda mõnes mineraalveemajas, kus saab tasuta mineraalvett. 

Kuuenda päeva pärastlõunal või seitsmenda päeva varahommikul, oleneb kui palju aega Truskavetsis veeta, on aeg tagasi Eesti poole sõita. Erinevalt tulekust, kulgeb sõit läbi Poola, Leedu ja Läti. Korralik ringreis ja tutvumine põhja-Ukrainaga sai nüüd igal juhul tehtud.

+37256455199