fbpx

Kuigi igal jõuluturul on midagi omapärast, võivad need üsna ruttu ühte sulada. Õnneks leidub Euroopas rohkelt turge, mis ühel või teisel põhjusel ülejäänute seast silma paistavad. Toome välja kümme jõuluturgu, mille seas on loodetavasti ka täpselt see, mis siiani perfektsetest jõuludest puudu on jäänud. 

Mida suurem, seda uhkem

Liseberg Göteborgis on mitmel korral pälvinud parima jõuluturu tiitli, kuid see on ka Rootsi ning tegelikult kogu Skandinaavia suurim jõuluturg. Tavaliselt on Liseberg vaid lõbustuspark, ent jõuluperioodil muudetakse see rohkem kui 5 miljoni tulukese ja 700 jõulupuuga tõeliseks imedemaaks. Üle 70 traditsioonilise müügikioski, kust saab osta kõike: alates käsitööst ning lõpetades traditsiooniliste Rootsi toitudega nagu marineeritud heeringas ning martsipanist põrsad.

Traditsioonide austajale

Saksamaa jõuluturud on tuntud üle maailma ja seda just oma traditsioonide poolest. Kõige traditsioonilisema lähenemise leiab aga vast Elbe jõe kaldalt Werbeni linnast kolmandal advendi nädalavahetusel. Kunagine Saksamaa väikseim hansalinn on sedavõrd pühendunud traditsioonidele truu olemisele, et jõuluturg viiakse läbi ilma elektrit kasutamata. Muidugi leiab sealtki sööki-jooki ning rohkelt kingitusi, kuid omapärane lähenemine tähendab õlilampe ja  küünlaid valguse jaoks ning lõbusalt praksuvaid tuleasemeid toidu ja joogi valmistamiseks. 

Maa-alune üllatus 

Holland üllatab tõeliselt omapärase jõuluturuga. Valkenburgi jõuluturg asub osaliselt koobastes! Täpsemalt on seal kaks koopasüsteemi. Gemeentegrot, mis on Euroopa suurim maa-alune jõuluturg ning Fluweelengrot, mis asub Valkenburgi lossi varemete all. Fluweelengrotis on ka 18. sajandist pärit kabel, imelised seinamaalingud ja skulptuurid, mis kõik kokku loovad ainulaadse atmosfääri. Koopakäikudesse rajatud jõuluturgudel on olemas müügiletid, jõulutuled ning kõik muu, mida võib leida ka maa peal. 

Midagi koeraomanikele

Inimese parimat sõpra ei saa ka jõulupühadel ära unustada ning Berliinis on neile mõeldes loodud lausa spetsiaalne jõuluturg. Forsthaus Paulsbornis toimuvale jõuluturule on oodatud kõik neljajalgsed ning nende omanikud. Jõuluturu teeb eriliseks loomasõbralik atmosfäär ning müügiletid, kust saab oma lemmikule osta kõik vajaliku: toit, riietus, mänguasjad, maiused, magamisasemed ja rohkemgi veel. 

Kõige mitmekülgsem jõuluturg

„Teekond jõuludesse“ leiab aset Moskvas Punasel väljakul. Jõuluturg koosneb 38 erinevast piirkonnast, kus on rohkem kui 100 müügiletti ning lisaks suveniiridele ja kohalikule toidule saab seal muudki teha. Näiteks õpetatakse lastele iluuisutamist, jäähokit ja lumelauatamist! Täiskasvanudki võivad osaleda erinevates lühikoolitustel, võistlustel ja konkurssidel. Tõeliselt ekstravagantne jõuluturg, mille külastamine jääb pikaks ajaks meelde.

Nullkulu austajatele

Jõuluturg, kus kõik müüdav on tehtud nullkulu põhimõttel! Plastivabad pikalt kestvad kingitused kohalikelt käsitöölistelt on selle jõuluturu staarid. Nullkulu jõuluturg toimub Suurbritannias kolmes eri linnas: Manchester, London ja Brighton. Tänu sellele saab valida just enda plaanidega sobiva kuupäeva ning miks mitte tee peal teisigi turge külastada.

Jõuluturg ainult täiskasvanutele

Kui jõulude hardusest ning armsusest on küllalt, võib Hamburgis toimuv Santa Pauli jõuluturg olla just see, mida vajad, et külma talveõhtusse natuke särtsu lisada. Lisaks tavapärastele jõuluturu traditsioonidele, nagu heale söögile ja toredatele kingitustele, on Reeperbahni jõuluturul ka striptiisitelk, burleskietendused, täiskasvanutele suunatud jõulukaunistused ning võimalus osaleda prostitutsiooni ajalugu tutvustaval linnatuuril. Samas ei pea kartma, et tegu on labase jõuluturuga. Peamine eesmärk on hästi aega veeta ning jõuludele väike vimka juurde lisada.

Käsitöö austajatele

Viini kuulsa Karlskirche eest leiab alternatiivse jõuluturu, kus rõhk pannakse kunstile ja käsitööle. Kõik müügiks olevad tooted peavad olema valmistatud müüjate endi poolt ning selle nõude täitmise kontrollimiseks on loodud ka vastav komisjon. Kogu müüdav söök ja jook on aga orgaaniline ning palmiõli vaba. Võimalus maitsta kohalikku toitu ning toetada käsitöömeistreid annavad kõik jõuluturule hoopis uue tunde. 

Turistivaba jõuluturg

Kuigi Luxemburgis elab rohkelt välismaalasi, ei ole see reeglina jõuluturu külastajate esimene valik. See tähendab aga, et kui otsustad külastada Luxembourgi jõuluturgu, ootavad ees väiksemad järjekorrad, vähem turiste ning rohkem kohalikke. Munakivitänavad ning lossid aitavad kaasa imelise jõulumeeleolu loomisele ning Feuerzangenbowle ehk põlev hõõgvein jääb tükiks ajaks meelde.

Veinisõpradele

Kvaliteetne vein on üks parimaid maitseelamusi ning Traben-Trarbachis on see ammu teada tõde. Võimalik, et just seetõttu korraldatakse seal Moseli veini- ja jõuluturgu. Ning kus mujal võiks selline turg aset leida, kui mitte hämaralt valgustatud ajaloolistes veinikeldrites! Hõõgvein, röstitud mandlid ja muidugi tipptasemel vein, mida tasub ka koju kaasa osta.

Jõuluturgude külastamiseks on üheks mugavaks variandiks rentida pere- või sõpruskonna peale väikebuss, pakkida kõik reisiks vajaminev ja asuda teele.

+37256455199