Meeldejäävaks reisiks ei pea ilmtingimata kuskile kaugele sõitma. Miks mitte avastada kahte Baltimaad ning pisut rohkemat, kui ainult pealinnu? Nädalane autoreis Lätis ja Leedu on palju põnevam, kui arvata oskad! Panime selleks kokku reisiplaani, mida järgides saab tähtsamad vaatamisväärsused üle vaadatud ning seda selliselt, et ka kõige väiksemad reisilised kogu seikluse tublisti vastu peaksid.
Autoreisi muudab mugavaks see, kui saad kaasa tuua kõik, mis vaja. Võib juhtuda, et enda autosse ei mahu kogu reisikraam ära. Selle asemel, et valida, mida hädavajalikust maha jätta, võib olla parem mõte hoopis suurema matkabussi rentimine, et kõik vajalik kaasa saaks. Näiteks väiksemate lastega liikudes tasub kaasa võtta kergkäru, mis lubab läbida pikemaid vahemaid. Pisut suurematele jooksuratas, tavaline jalgratas või ka tõukeratas, mis muudab igasuguse liikumise kergemaks! Ja kui on ka plaan mõned ööd hotellis veeta, siis paar ööd võiks telkida ning selleks vajaliku kaasa pakkida. Nüüd aga siis reisiplaani juurde.
Esimene päev – Eesti piirist kilometraaž ~200km
Esimene päev kulgeb suures osas Põhja-Lätis. Lühikesed autosõidud põnevate kohtade vahel on suurepäraseks viisiks, kuidas reisiga harjuda.
Valmiera
Esimene peatuspunkt asub Eesti piirist vähem kui tunnise sõidu kaugusel – Valmiermuiža õlletehas ning tall. Täiskasvanud saavad nautida kohapeal pruulitud õlle ning toitvat kõhutäit, lapsed aga avastada mõisa mänguväljakut ning uudistada tallis elavaid loomi. Kui kõht täis ja meel hea, on peaaegu jalutuskäigu kaugusel Sajūtu Parks paljajalarada! Erinevate asjadega täidetud kastid ning ronimisrada, mille läbimine on hoopis teine tera kui jalanõud on jäetud raja algusesse riiulitesse.
Mõnekümne minutilise autosõidu järel ootab aga järgmine võimalus pausiks – Suur Põrgu ehk Lielā Ellīte. Põnevad kaljukaared ja huvitav koobas, olles hea valik kiireks jalasirutuseks.
Sigulda
Sigulda on teada-tuntud reisisihtpunkt ning seda põhjusega. Ja kuigi sealkandis võib pikalt ringi vaadata, siis meie piirdume kahe kohaga. Esiteks piirkonna üks vanemaid looduslikumaid sümboleid – Guutmani koobas. Ruumalalt Baltimaade suurim ning Läti vanim turismiobjekt. Teine sümbol, inimeste ehitatud, on Baltimaades ainulaadne Sigulda köisraudtee. See pakub suurepärast elamust igas vanuses lastele ning ka täiskasvanutele. Rahulik kulgemine üle Koiva jõe ürgoru imeliste vaadetega igas suunas loob kordumatud mälestused.
Kuigi päeva võib ka rohkem asju sisse pressida, ei tasu noori reisiselle kohe üle koormata. Pigem võtta rahulikult ning jätta aega puhkepauside jaoks. Seega, kui Sigulda kaks tähtsat vaatamisväärsust külastatud on aeg võtta suund Ida-Läti ehk Latgale poole. Sõita võib täpselt nii kaua, kui jaksu on, sest öömaja võimalusi jagub. Cepļi kant peaks jääma täpselt sobivalt kaugele, et esimest päeva liiga pikaks ei venita ning jõuab oma öömaja kenasti üles seada. Kes tahab, võib aga ka pikemalt sõita. Latgale on tuntud ka kui Siniste järvede maa ning järvede kaldal ootavad muidugi matkaplatsid.
Valides reisiks korraliku suurusega matkabussi, saab telgid, magamiskotid ja muud vajalikud matkavahendid endaga kaasa tuua. See tähendab, et ööbimiskohtade osas on laiem valik ning tihtipeale on telkimine hinna poolest soodsaim lahendus.
Teine päev – umbes 346 km
Läti idaosa jääb tihtipeale külastamata. Kui aga teha juba korralik ringsõit, tasub vähemalt ühes suunas liikuga just Läti idaserva kaudu. Tegu on siiski ainsa Läti alaga, kus on endiselt kasutusel murdekeel, saab nautida järvede rohkust ning kogeda piirkonna pärimust ja traditsioone.
Mežsētas
Hommik algab umbes tunnipikkuse sõiduga Läti ühte esimestest hirvefarmidest – Mežsētas (Silenieki, Rugāju pagasts, Rugāju novads). Looduskaitsealal asuvas hirveaias on üle 300 looma, hirveaedikust saab mööda jalutada kui sellele vaatetornidest pilk heita. Lisaks hirveaedikutele on farmi territooriumil kalarikkad tiigid ja kes soovib, saab tasu eest enda õngitsemisoskusi katsetada.
Rēzekne ja Razna järv
Kui hirved üle vaadatud, ootab tunnikese kaugusel Rēzekne. Linna 9.-12. sajandist pärit lossivaremed pakuvad head jalutusvõimalust. Lossivaremeid uudistades saab jutustada ka legendi printsess Rozest, kes peitub lossivaremete all ning ootab vabastamist. Rēzekne asub mugavalt Läti ühe kõige uuema, olles asutatud alles 2007. aastal, Razna rahvuspargi külje all.
Pargi ning kogu piirkonna uhkuseks on Läti suuruselt teine, Razna järv, aga ka mitmed väiksemad järved ning metsad. Võib leida nii koha kus supelda, pikniku pidada, kui ka lihtsalt looduses jalutamist nautida. Miks mitte näiteks jalutada Mākoņkalnsi mäele, kust leiab Volkenberga kivilinnuse varemed.
Daugavpils
Daugavapils, Läti suuruselt teine linn, jääb pooleteise tunnise autosõidu kaugusele. Hea hetk pikemaks autovabaks peatuseks. Endises noorte loodusesõprade majas asub väike aga armas Latgale loomaaed. Linna teine vaatamisväärsus on Daugavapilsi kindlus oma värava, kaitsevalli, veetorni ja uhke fassaadiga. Ja muidugi Daugavapilsi Esplanaadipark: ümber järve rajatud ala rattaradade ja mänguväljakuga.
Öömajaks võib aga planeerida juba Leetu jõudmise ning leida sobiva telkimiskoha näiteks Gražutė looduspargis.
Kolmas päev – 205km
Anykščiai
Leedu üks tuntumaid ja ka põnevamaid vaatamisväärsusi on Anykščiai jalutusrada. Erinevalt paljudest teistest radadest kulgeb see puulatvades kuni 21 meetri kõrgusel! 300 meetri pikkune rada lubab imetleda kaunist põlismetsa, linna ennast ning nautida ka väikest proovilepanekut. Samas lähedal asub Labirintu Parkas ehk Labürintide park. Seal on olemas suur teemapark ja veepark, ent kiireks külastuseks on paras ette võtta põõsastest labürindid ning tagurpidi maja. Teemapark võib jääda ju järgmiseks korraks!
Trakai
Päeva staariks on aga igal juhul Trakai saarelinnus, mis asub Galve järve keskel. Lisaks linnuse seest- ja väljastpoolt uudistamisele peaks ilmtingimata võtma ette ka kindlust ümbritseva järvega tutvumise. Kui ilm vähegi lubab, saab eri sõiduvahenditega järvel ringi sõita ning selliselt päevast tõeliselt maksimaalselt nautida.
Kuna Trakai linnuse külastamine võib üksjagu aega võtta, ei ole vaja hakata samal päeval kohe edasi sõitma. Selle asemel tasub valida mõni järveäärne peatuspaik ning nautida rahulikku õhtut.
Neljas päev –330 km
Kaunas
Kuigi pealinn Vilnius on üsna lähedal, siis sedakorda võib pealinna vahele jätta ning tutvuda hoopis näiteks Kaunasega. Kaunase tuntumaid muuseume on Kuraditemuuseum, leedu keeles Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus. Muuseumisse on loodud korralik kuraditekollektsioon! Nukud, nõiad, graafika, maskid, skulptuurid. Kõik nii müütide ja muinasjuttude ning nii Leedu kui ka terve ülejäänud maailma kuradid! Milline laps ei tahaks siis uudistada põnvaid sarvelisi?
Teine põnev muuseum on Leedu Lennumuuseum. Rohkelt võimsaid lennumasinaid nii sees kui väljas ning ka muuseumi mänguväljak on teemakohane! Ja kui ei taha kuskile siseruumidesse minna, siis jalutuskäik ümber Kaunase lossi.
Tagasi autosse istudes ei pea otse Klaipedasse kihutama. A1 maanteel sõitmise asemel tasub võtta väiksemaid teid, mis pakuvad ilusamaid vaateid ning huvitavamaid läbisõidukohti. Vali sõit Nemunase jõe kõrval kulgeval maanteel ning peatu Veliuonas, kus vaata üle Vytautase ausammas, uhke kirik ning ka võimsad varemed. Järgmiseks heaks jalasirutuskohaks on Tauragė. Kuigi linnas on ka eri muuseume, võib lastega reisides olla palju parem lahendus lossi ümbritseva pargi külastamine ja piknikku pidamine või hoopis ronimisradadega seikluspark Tauru Parkas. Öömaja on siis aga juba Klaipėda kandis.
Viies päev – Leedu, 141 km
Kura säär
Kura säärele tasub arvestada suurema osa päevast, et oleks aega asja rahulikult võtta, teha nii palju peatusi kui vajalik ning mitte liigselt tormata. Esmalt kiire sõit praamiga ning siis saab juba Kura uudistada ajaloolisi kalurikülasid ning sobiva ilma korral suplemas käia.
Esmalt tasuks aga võtta suund Neringa kuulsate liivadüünide poole. Ära unusta, et kõndida võib vaid märgistatud radadel, et aidata kaasa düünide omal kohal püsimisele. Aga just need rajad viivad õigetesse kohtadesse, et pakkuda panoraamvaadet üle võimsate düünide. Võib jääda mulje, nagu ei olekski Leedus, vaid hoopis kuskil kaugel lõunamaa kõrbes. Ning muidugi saab sõita päris piirini nng lehvitada Venemaale!
Tagasi põhja poole sõites ootab ees laste suur lemmik elamusi – Neringas asuv delfinaarium! Täiesti ainukordne võimalus näha oma silmaga delfiine ja merelõvisid ning millega nad ilma mingi pingutuseta toime tulevad! Samas kõrval asuv Meremuuseum vajab eraldi piletit, ent ka selle külastamine on oma aega väärt.
Ning kui praam tagasi päeva alguspunkti viib, ootabki juba dinosauruste park ehk Dino parkas Radailiai. Õhtuks tasub end sättida aga Palangasse. Ühes Leedu populaarseimas kuurortlinnas ning selle ümbruses on rohkelt öömajavõimalusi ja mänguväljakuid, et päevale mõnus punkt panna.
Kuues päev – Leedu, 202 km
Palanga
Ka hommikut saab alustada Palanga avastamisega. Näiteks Palanga muinasjuttude park, omapärane koht, kus ootavate skulptuuride loomisel on kunstnik saanud inspiratsiooni eri muinasjuttudest. Ja skulptuurid pole ainult vaatamiseks, vaid neid võib ka katsuda ja suisa peale ronida! Vähem kui pooletunnise sõidu kaugusel ootab aga juba Šventoji. Hea söögikoht, põnev mänguväljak lastele ja seikluspark!
Ja siis on aeg tagasi Lätti suunduda. Umbes tunnise sõidu kaugusel ootab Grobina – Kuramaa viikingite asula. Suurepärane võimalus, et tutvuda viikingite eluga ning ise ette kujutada, mis tunne oleks viikingina elada! Proovi selga viikingite ajastust pärit rõivaid, tutvu legendidega, õpi võitlusoskuseid ning sõida viikingite stiilis ehitatud laevaga.
Ventspils
Pärast pooleteisetunnist autosõitu on jälle isu teha pikem peatus ning Ventspils on selleks ja ka öömajale jäämiseks perfektne. Saab jalutada promenaadil, otsida üles kõik lehmakujud, käia rannas laineid nautimas ning muidugi võtta aega ka mänguparkide külastamiseks. Kui ei ole soovi eri mänguväljakute vahet sõita, on kõige parem variant Ventspils Bernu Pilsetina. Suurepärane koht, kus jagub tegevust tundideks.
Seitsmes päev – Läti, 315 km
Viimane päev kulgeb läbi Läti. Sõit Jūrmalasse võtab pisut alla kahe tunni. Kui vähegi jaksu, tasub see ühe jutiga läbida, sest võimas Jurmala Veepark pakub küllalt võimalusi energia ärakasutamiseks. Rohkelt erinevaid liutorusid, veealused tunnelid, basseinid ning teisedki lahedad võimalused! Ja kuigi võib tunduda, et veepargis võib veeta terve pika päeva, siis tõenäoliselt tasub piirduda nelja tunniga. Selle ajaga saab kõik atraktsioonid läbitud ning nii lapsed kui täiskasvanud on parajalt väsinud!
Kui veel jõudu jagub, saab tutvuda ka ülejäänud linnaga. Rohkem kui 25 kilomeetri pikkune valge liivaga rand ning männimetsad; ainult jalakäijatele mõeldud peatänav oma tänavaesinejate, väikeste poodide ning hubaste kohvikutega. Aga kui linnamöllust küllalt, ootab näiteks piknik Dzintari metsapargis.
Pärast lühikest autosõitu, ja võimalik et tukkumist, saab autost välja tulles külastada Münchhauseni muuseumi. Põnevad seiklused, vahakujud, mereni viiv jalutusrada, mugavad puhkenurgad ja laste lemmik puidust ehitatud atraktsioonilaev! Ja siis ongi aeg jätkata edasi põhja poole sõitmisega. Eesti on peaaegu käeulatuses ning koju naaseb juba hulga heade mälestustega.