fbpx

Suusareis Soome, Rootsi ning isegi Itaaliasse ja Austriasse on muutunud võrdlemisi tavaliseks. Kasahstan, Uus-Meremaa ning Lesotho jäävad oma kuurortidega aga natuke kaugele. Mis oleks aga tõeliselt omapärane, kuid samas talutaval kaugusel suusareisi sihtpunkt Euroopas? Meie pakume välja kuus riiki, kuhu sa tõenäoliselt ei ole veel suusatama ega lumelauatama jõudnud ning mis võivad ühel või teisel moel pakkuda eksootikat ka kogenud suusahuntidele.

Valgevene – midagi tõeliselt omapärast

Valgevene ei asu Eestist sugugi kaugel, kuid ometigi on vähesed sinna jõudnud ja veel vähem suusatama mindud. Kuigi riigi külastamiseks on vaja viisat, pole selle taotlemine ületamatu raskus. Ja ei ole vaja ka muretseda selle pärast, kuidas enda auto Valgevene teedel vastu peab. Selle asemel võib hoopis rentida minibussi, vormistada lisakindlustuse, sõbrad sõidukisse pakkida ja teele asuda. Hoolimata sellest, et Valgevene on võrdlemisi madal riik, jagub seal kuurorte, mida avastada.

Silichi asub pealinnast Minskist vaid 32 kilomeetri kaugusel. Kuurort, kus on radu erinevate oskustega suusatajatele ja lauduritele. Lisaks on võimalik nautida murdmaasõitu, tuubisõitu, suusatamist, uisutamist ja mootorsaanimatku. Minskist mõnevõrra kaugemal Ruba külas on väiksemat sorti kuurort, kus nõlvade rajamisel on kasutatud nii looduslikke mägesid, kui ka tehismägesid. Ja kuigi rajad ei ole väga pikad, on ümbrus imeline ning juba see pakub huvitavat kogemust. Kuna Valgevene hinnatase on Euroopaga võrreldes võrdlemisi madal, võivad sealse suusareisi julgelt ette võtta ka need, kes ei ole veel kindlad, kas neile talvesport meeldib. Kui tuleb välja, et ei meeldi, on piirkonnas piisavalt hotelle, restorane, saunu ning spaasid, et puhkusest maksimumi võtta.

Gruusia – suusata kasvõi lennates

Gruusia veini- ja teeistandused on teada-tuntud. Kuidas on aga suusakuurortidega? Suur-Kaukasuses asuv Gudauri on riigi kõrgeim ning suurim kuurort. Kõrgeim tõstuk viib 3285 meetri kõrgusele ning 57 kilomeetrit suusaradu tähendab, et midagi on nii algajatele kui ekspertidele. Lisaks tavapärastele suusaradadele on võimalik nautida helisuusatamist ehk suusatamist, kus mäe tippu viiakse helikopteriga, alla tullakse aga kas lumelaual või suuskadel. Eriti suured ekstreemspordifännid võivad hakata õppima speedridingut ehk mäest alla sõitmist suuskade ning langevarjuga.

Teine kuulus Gruusia suusapiirkond on Mestia kandis. Khatsvali on paradiis neile, kes tahavad suusatada väljaspool radu, et nautida pehmet puuderlund. Teine ja uuem kuurort on Tetnuldi, mille kõrgeim punkt asub 3045 meetri peal ning radadest rohkem kui pool on „raske“ tasemega. Tetnuldi on Gudaurist metsikum ja veel vähem külastatum, nii et kes tahab tõesti haruldases kohas sõita, siis see peaks olema esimeseks valikuks.

Kellele tundub, et autoga Gruusiasse minek on liiga keeruline ettevõtmine, siis on olemas ka lahendus. Matkaklubi Elamus Pluss võtab suusareisi korraldamise hea meelega enda peale ning sina saad ainult nautida imelisi avastamata kuurorte ja koju jõudes teised oma juttudega kadedaks ajada.

Bulgaaria ja Rumeenia – mitte ainult rannapuhkuseks

Nagu Gruusia, seostub ka Bulgaariaga pigem soe ilm ning muidugi kuldsed rannad Musta mere kaldal. Bulgaarias on aga võimalik tegeleda täitsa arvestataval tasemel talispordiga. Borovetsi suusakuurordi ajalugu ulatub 19. sajandisse, nii et tegu pole sugugi uue trendiga. Borovetsi rajad on ilusad, korralikult hooldatud ning kes tahab, võib ka puude vahele põigata. Ka algajate jaoks on tegu hea valikuga, sest kuurordis on piisavalt inglise keeles õpetavaid instruktoreid.

Ja kui juba ette võtta reis Bulgaariasse, võib põigata ka naaberriiki Rumeeniasse. Suusakuurort Poiana Brasov asub Karpaatides ning seal on olemas lausa olümpia tasemel rada. Ning kui päike looja läheb, ei tähenda see veel suusatamise lõppu, sest kuurort pakub ka öösuusatamist!

Poola – ootamatult hea

Kui Eestis on talvepealinnaks Otepää, siis Poola talvepealinna tiitlit kannab Zakopane. Lõuna-Poolas asuv linn on talvise sihtkohana endale nime teinud juba 1880. aastatest. Suusakuurordi arendamine käib täie hooga, kuid juba praegu saab seal lisaks suusatamisele ja lumelauatamisele muudki ette võtta. Tõsi, Zakopane on äärmiselt populaarne sihtpunkt, nii et lühemate järjekordade nimel peaks kaaluma teisigi kuurorte.

Kasprowy Wierch on Poola kõige kõrgemale viiv kuurort, piisavalt suur ning pakub midagi ka ekspertidest suusatajatele. Karpacz on aga sobivaim algajatele ja edasijõudnutele ning on tuntud ka kui hea sihtpunkt perega reisides. Zakopanest veidi põhja poole minnes leiab aga Kotelnica ja Bania, mis moodustavad üheskoos Poola suurima suusakeskuse. 

Läti – kohe kodu külje all

Ja muide, omapärase kogemuse saamiseks ei pea sugugi kaugele sõitma. Kes on Lätis suusatamas käinud? Kui siiani pole proovinud, on ka lõunanaabrite loodu külastamist väärt. Eestile kõige lähemal asuvad kuurordid on Baiļi ning peaaegu kõrvuti asuvad Ozolkalns ja Zagarkalns. Ozolkalnsis on ka Läti pikim, 500 meetri pikkune rada, kuid kogupikkuses on kõige rohkem suusatamist Riia külje all olevas Riekstukalns kuurordis. Läti on hea koht ka algajatele, kuna instruktorid on kõik vastava kvalifikatsiooniga ja tunnihinnad odavamad, kui Eestis.

Suusareisiks väikebussi on võimalik rentida Rendibussilt.

+37256455199