fbpx

Euroopas on tegelikult rohkem põnevaid jõuluturge, kui vaid üldtuntud variandid nagu elegantne jõuluturg Pariisis Champs Elyseel ning sajandite vanuste traditsioonidega turud Saksamaal. Lisaks sellele, et teisi jõuluturge külastab vähem inimesi, võivad need olla ka Eestile oluliselt lähemal. Alustame kohe naaberriigist.

Läti

Üks maailma esimesi ehitud jõulukuuski olevat oma kodu leidnud just Riias ning seda juba 1510. aastal. Seda, kas see oli tõesti esimene, või jõudis Tallinn ette, võibki arutama jääda, ent kindel on see, et meie lõunanaabrid on oma jõuluturu traditsioonide üle uhked ja seda põhjusega. Riias on kolm suuremat jõuluturgu: Toomkiriku väljakul,  Līvu väljakul ning Esplanaadi pargis. Piparkoogid ja hõõgvein, erinevad puidust meisterdatud esemed ning armastusega kootud käpikud on vaid osa sellest, mida võib turult leida ja endaga koju kaasa tuua. Erinevalt mitmetest teistest turgudest on Riia jõuluturud sedavõrd lähedal, et sobivad ka neile, kes pikemat autosõitu ei kannata. 

Poola

Selle asemel, et taaskord Poolast läbi kihutada, tee hoopis teistsugune otsus ja võta Poola oma sihtpunktiks. Miks mitte teha seda talvel? Poznańi jõuluturg on Poola parim ja kuulub ka Euroopa parimate jõuluturgude nimistusse, ent on endiselt võrdlemisi avastamata. Poznańi jõuluturu muudab eriliseks ka sealne jääskulptuuri festival. On uskumatu, mida skulptorid suudavad hiiglaslikest jääplokkidest välja tahuda. Juba puhtalt selle pärast tasub Poznańi sõit ette võtta. Eriti toredaks teeb reisi kogu sõpruskonnaga minek. Ja kui enda autosse ei mahu, võib rentida minibussi.

Rootsi

Kuigi Rootsi kruiisid on populaarsed, kipuvad need jääma pigem suvisteks reisideks. Tegelikult võib Rootsi pealinna ja selle ümbrust külastada ka talvekuudel ning muidugi jõulude ajal, kui jõuluturud kerkivad esile kogu linnas. Garnisoneni disaini jõuluturg, Rosendali paleeaia jõuluturg ning jõuluturg disainikooli õpilaste loodud toodetega Beckmansis. Kõige tuntum turg on muidugi vanalinnas, Stortorgeti väljakul, kuid kes tahab eriti traditsioonilist kogemust, peaks suunduma Djurgårdeni saarele Skanseni vabaõhumuuseumisse. Kiire reis minevikku, kus saad maitsta vanu jõuluroogasid, luua ise jõuluehteid ning nautida imelist jõulumelu.

Praha

Kes naudivad Tallinna vanalinna, leiavad oma unistuste maailma ka Tšehhi pealinnas Prahas. Vanalinna keskväljakule ja Vaclavi väljakule on ehitatud selleks ajaks imelised jõuluturud, mida turistidega armastavad võrdselt kohalikega. Grillitud singikäntsakad ning maitsvad pagaritooted ja koogid annavad kogemusele hoopis teise maigu. Võrreldes nii mõningate teiste suurte turgudega, on Praha turud suutnud säilitada intiimsuse ja hubasuse.

Ungari

Ungari vanim ja tuntuim jõuluturg on Budapestis Vörösmarty väljakul. Sealne turg on justkui reaalsuseks muudetud vanaaegne postkaart, oma lõhnade, värvide ning helidega. Enam kui sada puust majakest, mis on kõik täidetud tipptasemel käsitöö või imemaitsvate roogadega rikkalikust Ungari köögist. Kindlasti peab ära proovima traditsioonilise jõulumaiuse flódni ehk korstnakoogi! Turust kaugemal aitavad meeleolu luua ka spetsiaalsed tulukestega kaunistatud trammid, mis toovad helgust ja valgust ka kõige pimedamasse õhtusse.

Sloveenia

Ljubljana saab tasapisi tuntumaks, kuid seni kuni massid selle avastavad, on õige aeg Sloveenia pealinnaga tutvumine ette võtta. Jõulukuul on Ljubljanas imelised käsitööga täidetud müügikioskid, rongkäigud ning uhked dekoratsioonid tänavatel. Lisaks peamisele jõuluturule tasub nina pista Zvezda parki, kuhu kerkib imeline Muinasjutu linn! Eriti laste jaoks on see tõeliselt fantastiline kogemus, kuid ka täiskasvanutele on see võrratu võimalus argipäev hetkeks selja taha jätta ning muinasjutumaailma astuda. 

Horvaatia

Talv on Horvaatia jaoks madalhooaeg, mis tähendab vähem turiste, odavamaid hindu ja muidugi autentsemat kogemust kohaliku eluga tutvumisel. Alustada võib Zagrebi külje all asuvast Čazmast. Salaj perekonna traditsiooniks on kogu nende valduse uhke tulede ja dekoratsioonidega kaunistamine, luues sellega imelise jõulumaailma kogemuse. Traditsioon sai alguse 2002. aastal ning on iga aastaga aina suuremaks kasvanud.

Ka Zagrebi jõuluturg on külastust väärt. Mitmel aastal on see pälvinud ka parima jõuluturu tiitli ning igal aastal kujundatakse jõuluturg vastavalt valitud teemale. Ban Josip Jelačići väljakul leiab hiiglasliku jõulupuu, Euroopa väljakul on suveniiride ja jõuluehete turg, söögivõimalused ja elav muusika ning Zrinjevaci park muudetakse jõulutulede abil muinasjutuliseks võlumaaks. Ja kui lisada juurde uisuväljak, lastele mõeldud töötoad ja ööekskursioonid, kus tutvustatakse horvaatide jõulutraditsioone, on see kõik kokku tõeliselt meeliülendav reis.

+37256455199