fbpx

Puhkusele mõeldes kipub mõte tihtipeale rändama kaugete kohtade juurde. Ikka suurlinnad nagu Pariis ja New York, paradiisisaared India ookeanis või Kariibi meres ning lastega ilmtingimata külaskäik Disneylandi. Kui aga selline suur reis eelarvesse ei mahu, tekib kiusatus käega lüüa. Pole vaja aga tormata, sest ka Eesti lähedal on väga palju avastamist väärt. Tuleb ainult rentida väikebuss ja siis kogu perega teele asuda.

Sõidame lõunasse – Läti ootab!

Erinevalt mitmetest teistest sihtkohtadest on Läti mõnusalt lähedal. Isegi väiksemad lapsed peavad sellele bussireisile vastu ning neil on jaksu kohapeal ringi vaadata. Tänu lühikesele distantsile on meie lõunanaaber ideaalseks sihtkohaks pikema nädalalõpu jaoks. Pole isegi vaja lennukisse hüpata. Selle asemel tuleb vaid oma auto reisikorda sättida või rendiauto broneerida ning suund põhja-Läti ehk Vidzeme regiooni poole võtta.

Kohe Eestit tulles jääb tee peale vähetuntud, kuid tõenäoliselt igale lapsele tohutult meeldiv Läti jäätisepealinn Ruijena. Jäätisevabrik asub 100-aastases meiereihoones ning viimased paarkümmend aastat on keskendutud just jäätise valmistamisele. Külalistel on võimalik filmi vahendusel tutvuda tootmisprotsessiga, degusteerida erinevaid jäätiseid ja loodetavasti õnnestub ära õppida esimene lätikeelne sõna – saldejums.

Kõigepealt kõrgele õhku ja siis vette sulistama

Esimese reisipäeva lõpuks võiks planeerida jõudmise Siguldasse. Sigulda on üleüldiselt tuntud oma lastesõbralikkuse poolest ning rohked mänguväljakud on veel kirsiks tordil. Linna ümbruses on piisavalt tegevusi, nii et autos istumise aeg jääb küllalt lühikeseks. Kindlasti ei saa vahele jätta üle Koiva jõe ürgoru kulgevat Baltimaade ainsat köisraudteed. 43m kõrgusel ning pisut enam kui kilomeetri pikkune sõit on huvipakkuv ka vanematele lastele. Kellele köisraudteest ei piisa, saab üksinda köie külge kinnitatuna üle oru lennata või lausa benji-hüpet proovida.

Neile, kes tahavad veelgi rohkem põnevust, on samas lähedal Baltikumi suurim vabaõhu seikluspark Tarzāns. Pargis on üle 100 takistuse ning eri raskusastmetega rajad. Tänu sellele saavad seal ringi rahmeldada vähemalt 3 aastased lapsed. Kuidagi ei saa mööda ka Jurmalast. Tõsi, see on mõneti turistilinn, kuid valides õiged päevad (pika nädalavahetuse korral näiteks esmaspäev), on rahvamasse vähem. Jurmala pikas liivarannas on alati ruumi ja kui suvine ilm alt veab, saab nautida võimast Livu akvaparks veeparki.

Läti avastamata nurgatagused

Tark reisiline ei torma, nii et pole mõtet ühe reisiga tervele Lätile väikebussiga tiiru peale teha. Põhja-Läti on tänu oma lähedusele hea valik esimeste reiside jaoks. Järgmistel reisidel võib kaugemale piiluda. Näiteks Latgale on tihtipeale avastamata ka neil, kes on Lätis juba kümneid kordi käinud. Daugavpilsi võimas kindlus, Latgale loomaaed, nukumuuseum Preilis ning teadus- ja avastuskeskus Zinoo on paar asja, mis tegevuskavasse lisada.

Lõuna-Läti või lätipäraselt Zemgale on neile, kes armastavad külastada ilusaid mõisahooneid ja muljetavaldavaid losse. Väiksele printsessile või julgele rüütlile võivad Rundāle või Jelgava loss kustumatuks elamuseks olla! Lastega perede peamiseks sihtpunktiks on aga Tērvete looduspark, mille rajamisel on oluline roll kuulsa Läti kirjaniku Anna Brigadere muinaslugudel. Muinasjutumets, hiiglaslik mänguväljak, Päkapikkude mets ning sajad puuskulptuurid teevad selle vägagi fantastiliseks kogemuseks. Ilusa ilma korral saab ette võtta paadisõidu Gulbju järvel või lihtsalt autos olemisest puhata ning puhtas järvevees ringi ujuda.

Kuramaa kutsub külastama

Ja muidugi Kuramaa. Kitsarööpmeline raudtee Mazbānītis pakub oma tossutavate veduritega erilist elamust neile põngerjatele, kes peale Elroni porgandite muude rongidega veel sõitnud polegi. Rongisõidu lõpus võib aga teha paar tiiru Ventspilsi seikluspargis, et siis pärast rongi abil tagasi autoni kulgeda. Omapärane ning ehk natuke naljakas kogemuski on näiteks Valguma Pasaule Paljajalurada. Loodetavasti õnnestub pärast paljajalu maailma avastamist lastele uuesti jalanõud jalga saada!

Nagu näha, ei pea võrratute reisimälestuste nimel minema seitsme maa ja mere taha. Mõnikord on need kõige vingemad momendid peidus meie endi tagaaias. Koos perega Lätit avastades kogutud mälestused on täpselt sama väärtuslikud kui need, milleni jõudmiseks peab mitmeid tunde lennukiga sõitma.

+37256455199