fbpx

Skandinaavia on üle maailma tuntud kui lastesõbralik sihtkoht ning see on täiesti põhjusega välja teenitud. Kuna kohalikud ise armastavad väga palju aega just peredega reisides veeta, on seal lastega arvestatud peaaegu igal pool. Tänu sellele on Skandinaavia hea valik peredega reisijatele. Tegevust jagub igas riigis ning nii suurematele kui väiksematele. Perega reisimiseks on üheks mugavaks variandiks väikebussi rent.

Eestist on kõige lihtsam Skandinaavia avastamisega alustada tõenäoliselt Rootsist. Tallinnast väljub öine praam, nii et kohale jõudes on kõik välja puhanud ja autoreisiks valmis. Variandiks on sõita ka läbi Soome ning siis Rootsi ja Norra kaudu tagasi Stockholmi suunduda või sõita läbi Läti, Leedu, Poola ja Saksamaa Taani. Vahet pole, milline marsruut täpsemalt valida, avastamist on igal juhul.

Klassikaline Rootsi on iga korraga huvitavam

Maailmakuulus lastekirjanik Astrid Lindgren on pärit Vimmerbyst ning seal asub ka Astrid Lindgreni maailm. Kui Stockholmi Junibacken on heaks sissejuhatuseks, siis pealinnast 300km kaugusel asuv teemapark sobib pikema reisi üheks sihtpunktiks. Võimalik on kohtuda põhimõtteliselt kõikide Lindgreni tegelastega, kes ka Eesti lastele tuttavad: Karlsson katuselt, röövlitütar Ronja, vennad Lõvisüdamed, Vahtramäe Emil, Madlike, Pootsman ja Tjorven ning muidugi kuulus Pipi Pikksukk. Väga palju on võimalusi niisama jalutamiseks ja avastamiseks, kuid üksjagu on ka näidendeid, mida vaadates saab hetkeks istuda ja jalga puhata.

Suvisel ajal ei saa mööda ka veemaailmast. Kuigi nii Rootsis, Norras kui ka Taanis jagub rohkelt looduslikke ujumisvõimalusi, on Skandinaavia suurim veepark Skara Suvemaa kindlasti külastust väärt. Tänu soojendatud basseinidele saab seal veelõbusid nautida ka siis, kui meres ja järvedes on vesi veel külmavõitu. Lisaks veeatraktsioonidele on seal ka väike lõbustuspark ning kardirada.

Veidike kaugemal, kuid pikemat autosõitu väärt

Norras on lastega reisideks parimaks valikuks Bergeni ning Stavangeri ümbrus. Seal leidub väga palju just lastele suunatud meelelahutust: interaktiivsed muuseumid, viikingilaevad, laevareisid fjordidesse jne. Paari näitena siis arheoloogiamuuseum ning Norra Lastemuuseum Stavangeris. Bergenis on aga hea mõte sõita gondliga Fløyeni tippu ning siis läbi trollimetsa jala alla tulla.

Üleüldiselt on Norra hea võimalus lastele matkamise mõnusid tutvustada. Väga paljude matkaradade algusesse saab autoga kohale sõita ja teha täpselt nii pika tiiru, kui matkasellidele sobib. Öömajaks võib valida ka mõne mägedes asuva mägimajakese, mida eelistavad tavaliselt norrakad ise, või ööbida kämpingus, mis on parem variant siis, kui matkaasju kaasas pole.

Lastes elevuse tekitamiseks on üks hea nipp. Vali ise välja kolm-neli sobivat sihtkohta ja lõplik valik tee laste abiga. Mõned võimalused: Preikestolen või Kjeragbolten Lõuna-Norras, Måtind Põhja-Norras ning Brosmetinden Tromsø lähedal. Kui reis toimub täielikult või ka osaliselt Lõuna-Norras, siis sealt edasi liikudes võib teha teekonna omapäraseks ning laevaga Taani sõita.

Taanis on rohkemat kui Legoland ja Tivoli

Rääkides perereisist ja Taanist, tulevad kõikidele esimesena pähe Legoland ning Tivoli ja Bakkeni lõbustuspargid. Lisaks neile on seal aga muudki teha. Juba Taani pealinn Kopenhaagen on lastega avastamiseks ideaalne koht. Heaks näiteks seegi, et seal on lausa 125 avalikku mänguväljakut! Kui mänguväljakutest on aga küllalt saanud või lapsed on sellest east väljas, on muidki lõbustusi.

Teaduskeskus Experimentarium, lastele suunatud Arbejdermuseum ehk Töömuuseum, mis oma nimest hoolimata on ääretult põnev ning muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni majamuuseum. Kõik kolm varianti on heaks valikuks ka siis, kui Taani ootamatult muutuv ilm teised reisiplaanid ära rikub. Palaval päeval on need aga heaks kohaks, kus keskpäeval kõige kuumema päikese eest varju leida.

Samas, kes soovib rohkem päikest, siis Randersis asub troopikale pühendatud loomaaed. Põhja-Euroopa jahedast suvest saab hetkega astuda niiskese ja palavasse vihmametsa. Randersi juurde kuulub ka akvaarium ning omapärane Slangetemplet ehk maotempel. Võrratu elamus on igal juhul Knuthenborgi safaripark. 500 hektariline maa-ala on jagatud erinevates tsoonideks – kus võib jalutada, kus sõita ka jalgrattaga ning kuhu saab minna ainult autoga. Safaripargis on üle 1200 looma üle kogu maailma: laamad, tamariinid, kaelkirjakud, pühvlid, kaamelid, tiigrid jm.

NB! Auto võiks teha võimalikult söögivabaks! Muidu võib juhtuda, et loomade vahel ringi sõites otsustab toitu haistev tiiger või lõvi proovida seda kätte saada ning tegutsemise käigus autot korralikut kahjustada.

+37256455199